به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، کارخانجات تولیدی شهید قندی در تلاش برای بهبود اوضاع خود است. اولین سکانس از سریال تغییرات را می توان در درآمد فروش تماشا کرد.

روند فروش تا سال 94 نزولی بوده و از مبلغ 1625 میلیارد ریال در سال 91 به 1156 میلیارد ریال رسید. اما در دوره های اخیر وارد کانال صعودی شده و به محدوده سال های 91 رسیده است. 

انتظار می رود در پایان سال جاری 1608 میلیارد ریال درآمد فروش حاصل آید تا روند رو به رشد قطع نشود. البته از آن‎جا که فروش از طریق مناقصات انجام می شود و در مناقصات قیمت رقابتی و غیر قابل پیش بینی است، تقریبا غیر پیش بینی است.

بررسی ها نشان می دهد که نرخ های فروش افزایش یافتهاند و همین عاملی شده تا امیدها به درآمدهای بالا شکل بگیرد.

جریان تغییر در کابل های رنگی / شیرین کامی «بکام» در آینده ای نزدیک

نکته مثبت دیگر، صادرات محصولات در کوران تحریم ها و ناملایمات اقتصادی است. «بکام» در چنین شرایطی توانسته در 6 ماهه نخست سال 97 بیش از 29 میلیارد ریال درآمد صادرات دست یابد. این رقم در 12 ماهه سال 96 بیش از 180 میلیارد ریال بود.

هزینه های مالی به خورنده سود «بکام» تبدیل شده و درآمدهای شرکت را نشانه رفته است. از همین رو، تسویه تسهیلات بانکی با نرخ بالا در دستور کار قرار گرفته است. همچنین علاوه بر تغییر سیاستهای فروش محصولات، مزایده دارایی های مازاد و موجودی راکد انبار جهت تامین نقدینگی برای خرید مواد اولیه و تسویه تسهیلات بانکی جزو برنامه های اصلی شرکت به شمار می رود که می تواند صورت های مالی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

«بکام» نزدیک به 500 میلیارد ریال مطالبات سنواتی دارد که بخش عمده آن برای شرکت مخابرات و بخش دیگر آن از سازمان‌های دولتی است که وصول آن کمک شایانی به سرمایه در گردش می کند.

لازم به ذکر است که نصب و راه اندازی ماشین آلات تولید کابل نوری به عنوان محصولی جدید در جریان است که می تواند بازارهای جدیدی را به روی این شرکت باز کند.

برای جلوگیری از اثرات تحریم بر هزینه تامین مواد اولیه، با شرکای تجاری متعددی مذاکره صورت گرفته و منابع جایگزین بررسی شده تا بعد از تحریم ها، همکاری ها ادامه داشته باشد.

در مجموع، با توجه به اقدامات در جریان، می تواند برای سال جاری و به خصوص سال های آتی، وضعیت به مراتب بهتری را برای «بکام» متصور شد.