به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، افزایش میزان معاملات، رشد درآمدهای بورس انرژی ایران را به همراه داشته است. در 6 ماهه نخست سال 97 این شرکت توانسته با رشد 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، 177 ریال سود به ازای هر سهم کسب کند.

علت افزایش درآمدهای عملیاتی اغلب ناشی از افزایش ارزش معاملات و به دنبال آن، افزایش کارمزد آن است.

شایان ذکر است که بورس انرژی بیش از فعالیت های عملیاتی، از محل سرمایه گذاری های خود توانسته درآمد شناسایی کند. در حالی که درآمدهای عملیاتی حدود 54 میلیارد ریال است، درآمد سرمایه گذاری ها بالغ بر 89 میلیارد ریال به ثبت رسیده است. «بورس انرژی ایران» علاوه بر سپرده بانکی، در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت حاضر است.

اما نکته جالب توجه در وضعیت سهام این شرکت است.

سهام «انرژی3» سال 97 را با قیمت حدود 11600 ریالی آغاز کرد و تا اواسط مرداد ماه در همین حوالی در حال نوسان بود. ولی با اوج گیری بازار سرمایه از اواسط مرداد ماه، این سهم نیز در کانال صعود قرار گرفت و از آن زمان تا کنون تنها 4 روز معاملاتی را با افت قیمت به پایان رساند و تا قیمت قابل توجه 58500 ریال رشد کرد و بازدهی خیره کننده ای را نصیب سهامداران خود نمود.

اما نکته ای که جلب توجه می کند این است که معاملات این نماد دقیقا در اولین روز افت قیمت ها (10 مهر ماه) به دلیل اعلام خبری مبنی بر عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران متوقف شد و تا به امروز بازگشایی نشده است. ظاهرا سهامداران این سهم باید تا زمان مشخص شدن جزییات عرضه نفت خام و نیز ساز و کار اجرایی آن، صبر کنند.

به این ترتیب «انرژی3» از گزند سقوط بورس در امان ماند.

«پترول» و «پارسان» دو شرکت حاضر در بازار سهام هستند که در زمره اعضای هیات مدیره بورس انرژی ایران قرار دارند.

توقف نماد «انرژی» در اولین روز افت بازار این شائبه را ایجاد کرده که هدف، جلوگیری از کاهش قیمت بود.