به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بر اساس رتبه بندی موسسه ICIS در سال 2018، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس رتبه 38 را در بین شرکت های شیمیایی دنیا از آن خود کرد. البته در خاورمیانه رتبه دوم را پس از شرکت سابیک عربستان، دارد.

نامی آشنا در رتبه بندی های جهانی / «فارس» در بین بزرگان دنیا

علاوه بر این، بر مبنای رتبه بندی 100-IMI سازمان مدیریت صنعتی، «فارس» در سال 96 در شاخص های سودآوری، ارزش افزوده، صادرات و ارزش بازار، رتبه اول را در بین شرکت های داخلی دارد و به این ترتیب، جایگاه نخست در گروه پتروشیمی را همچنان حفظ کرده است.

نامی آشنا در رتبه بندی های جهانی / «فارس» در بین بزرگان دنیا

همچنین رتبه برتر شرکت های صادرات گرا و رتبه دوم در میزان فروش/درآمد را پس از بانک ملت، در کارنامه خود ثبت کرد.

نامی آشنا در رتبه بندی های جهانی / «فارس» در بین بزرگان دنیا

اما چه اقدامات و برنامه هایی اجرا شده تا «فارس» توانسته به جایگاه برتر دست یابد؟

1. تولید 20.4 میلیون تن و افزایش 4 درصدی تولید نسبت به سال گذشته

2. انجام اقدامات مورد نیاز جهت افزایش سرمایه از مبلغ 50000 به 91500 میلیارد ریال

3. اصاح سبد دارایی ها با پذیرش و عرضه شرکت پتروشیمی پارس در بازار سرمایه و ادامه روند در سال های آتی

4. تنوع بخشی به منابع تامین مالی با جذب مبلغ 1.2 میلیارد دلار وام ارزی از صندوق توسعه ملی و تامین مالی شرکت های تابعه از طریق اوراق

5. توسعه و تکمیل زنجیره ارزش با پیشبرد طرح های بیدبلند (پیشرفت 84 درصدیادآوران (پیشرفت 42 درصدو گچساران (پیشرفت 55 درصد)

مجموع فعالیت های «فارس» منجر به شناسایی سود 41691 میلیارد ریالی به صورت خالص در سال مالی 97 گردید که نسبت به سال قبل با رشد همراه بوده است. در شکل ذیل، روند سودآوری شرکت در بازه زمانی 5 ساله نشان داده شده است.

در مجموع باید اعتراف کرد که «فارس» یکی از قدرتمندترین و باارزش ترین شرکت های کشور است و با راه اندازی و بهره برداری از طرح های در دست اجرا، سال به سال بزرگتر می شود. امید می رود به زودی جایگاه نخست منطقه را از آن خود کند.

نامی آشنا در رتبه بندی های جهانی / «فارس» در بین بزرگان دنیا